‘सिक्दै कमाउँदै’ अब सरकारी कार्यक्रम

विद्यालयमा अर्गानिक कृषि उत्पादन तथा पशुुपालन क्षेत्रमा आधारभूत पूूर्वाधार विकास गर्न सिक्दै–कमाउँदै कार्यक्रम सञ्चालन गर्न लागिएको छ। प्रदेशमा पहिलो पटक सरकारीस्तरबाट विद्यालयमा यस्तो कार्यक्रम सुरु गरिने भएको हो।
बराहतालस्थित जनज्योति माध्यमिक विद्यालयमा कृषिसम्बन्धी ज्ञान लिँदै विद्यार्थी, यो विद्यालयले केही वर्षदेखि पढ्दै–कमाउँदै कार्यक्रम सञ्चालन गर्दै आएको छ ।

सुर्खेत: कर्णालीमा पहिलो पटक सरकारीस्तरबाट ‘सिक्दै कमाउँदै’ कार्यक्रम सञ्चालन गर्न लागिएको छ । प्राविधिक विद्यालयमार्फत प्रविधि प्रसार तथा सिक्दै–कमाउँदै कार्यक्रम सञ्चालन हुने भएको हो । त्यसका लागि पशुुपन्छी विकास निर्देशनालयले सुर्खेतमा सञ्चालित पशु विज्ञान अध्ययन गराइरहेका प्राविधिक सामुदायिक विद्यालयहरूबाट प्रस्ताव आह्वान गरेको छ । अर्गानिक कृषि र पशुु उत्पादनका क्षेत्रमा प्राविधिक विद्यालयको क्षमता बढाउने उद्देश्य कार्यक्रमको छ ।

चालु आर्थिक वर्ष २०७८÷०७९ को स्वीकृत वार्षिक कार्यक्रमअनुसार यो पटक एउटा मात्र विद्यालय छनोट हुनेछ । उक्त विद्यालयलाई आठ लाख रूपैयाँ अनुदान उपलब्ध गराइने निर्देशनालयले जनाएको छ । सूचना जारी भएको १५ दिनभित्र इच्छुक विद्यालयबाट आवेदन माग गरिएको छ । आवेदन आह्वानको सूचना यही मंसिर १३ गतेदेखि जारी गरिएको हो । विद्यालय छनोटका लागि निश्चित कार्यविधि र मापदण्ड तोकिएका छन् । विद्यालयको हालको शैक्षिक गुणस्तरदेखि भौतिक पूर्वाधारको अवस्थाको समेत मूल्याङ्कन गरिने छ । यसरी छानिएको विद्यालयले मात्र कार्यक्रम सञ्चालनको अनुमति पाउने छ ।

प्रस्तावनामा विद्यालयले सञ्चालन गर्न चाहेको पशुुपन्छीमा आधारित कार्यक्रमको विस्तृत कार्ययोजना पेस गर्नुुपर्ने निर्देशनालयका निमित्त निर्देशक मोहन गिरीले बताए । उनका अनुसार सम्बन्धित विषयको अध्यापन भइरहेकोबारे स्थानीय तहको सिफारिस पनि अनिवार्य गरिएको छ । यसका साथै अनुसूची–४ अनुुसारको आवेदन प्रस्ताव, सूचना प्रकाशित हुुनुुअगावै सम्बन्धित निकायबाट लिइएको अनुुमति तथा सम्बन्धनका कागजातको प्रतिलिपिसमेत मागिएको छ । उनले यो कार्यक्रम परीक्षणको रूपमा अघि बढाउन लागिएको जनाए । प्राविधिक धारका विद्यार्थीले आफ्नो पढाइको क्षेत्रसँग सम्बन्धित रोजगारीसहित प्रयोगात्मक सीप विकासको अवसर पाउने छन् । गिरी भन्छन्, ‘विद्यार्थी पढाईसँगै खेती पनि गर्छन् । जसले उनीहरूलाई ज्ञान, रोजगारी र आम्दानी पनि हुन्छ ।’ उनले विद्यार्थीका लागि यो कार्यक्रमले विशेष सहयोग पुुग्ने अपेक्षा लिइएको बताए ।

विद्यालय क्षेत्रमा अर्गानिक कृषि उत्पादन र पशुु पालनका लागि आधाभूत पूर्वाधार विकास गर्ने योजनाका साथ कार्यक्रम कार्यान्वयनमा लैजान लागिएको छ । यसपालि छनोट हुने विद्यालयको परिणामका आधारमा प्रदेशका अन्य प्राविधिक शिक्षालयमा कार्यक्रम विस्तार गर्ने योजना मन्त्रालयको छ । आगामी वर्षदेखि पशुुपन्छीतर्फको पशुु विकास निर्देशनालय र कृषिको कृषि विकास निर्देशनालयबाट बजेट विनियोजन गर्नेगरी तयारी थालिएको हो ।

भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारी मन्त्रालयका सूूचना अधिकारी रामभक्त अधिकारीले कृषि तथा पशुुपालनका क्षेत्रमा रुचि बढाउने र अध्ययनकै क्रममा आय–आर्जनमा समेत जोडिने हुँदा कार्यक्रम प्रभावकारी बन्ने बताए । ‘क्रमिक रूपमा प्रदेशभर सञ्चालन गर्ने योजना छ,’ उनले भने, ‘नमुना परीक्षणका रूपमा अहिले सुर्खेतको एउटा विद्यालयबाट सुरू गरिँदै छ ।’ प्राविधिक विद्यालयमा पशुुपन्छीको अध्ययन हुँदै आए पनि उत्पादित जनशक्ति बेरोजगार हुुने अवस्था रहेकाले त्यसको न्यूनीकरणमा टेवा पुग्ने उनी बताउँछन् ।

व्यवहारिक शिक्षाको कार्यक्रमले विद्यार्थीलाई सैद्धान्तिकसँगै जीवन उपयोगी ज्ञानमा पनि दक्ष बनाउने अपेक्षा मन्त्रालयले लिएको छ । कार्यक्रममा अर्गानिक कृषिमा आधारित प्रदर्शन तथा व्यावसायिक तालिमलाई प्रमुुख क्रियाकलापको रूपमा समेटिने भएको छ । यसैगरी एकीकृत कृषि तथा पशुुपन्छी पालन, संरचना निर्माण कम्पोष्ट, जैविक मल, विषादी उत्पादन एवम् परीक्षण कार्यक्रम सञ्चालन गरिने छन् । त्यस्तै, विद्यालयको प्रयोगशाला सुुदृढीकरण र समुुदायसँगै मिलेर प्रविधिको उत्पादनका क्रियाकलाप पनि प्रदर्शन हुनेछन् ।

विद्यालय र निर्देशनालयबीचको साझेदारीमा कार्यान्वयन गरिने हुँदा गरिब, विपन्न र असहाय विद्यार्थीले बढी लाभ लिन सक्ने जनाइएको छ । पढ्दै कमाउँदै गर्ने अवसरले अभिभावकलाई आर्थिक बोझसमेत कम हुने देखिएको हो । न्यून आयस्रोत भएका घरपरिवारका विद्यार्थी शिक्षाबाट वञ्चित हुनुपर्ने समस्या समेत समाधान हुने ठानिएको छ । कार्यक्रममार्फत विद्यालयमा कुुखुुरा, माछा, बंगुर, गाईभैसी पालन र तरकारी तथा फलफूल उत्पादनलगायतका गतिविधि सञ्चालन गरी विद्यार्थीलाई त्यसबारे व्यवहारिक ज्ञान दिइनेछ ।

पढाई खर्च जुटाउन समस्या भइरहेका विद्यार्थीलाई यसले ठूलो राहत मिल्ने र सिकाइमा थप टेवा पुग्ने निर्देशनालयका निमित्त निर्देशक गिरीले बताए । यसअघि पनि प्रदेशमा सञ्चालित प्राविधिक धारका केही सामुदायिक विद्यालयले पढाईसँगै कृषि र पशुपालनमा विद्यार्थीलाई संलग्न गराउने गरेका छन् । तर, विद्यालयले आफ्नै प्रयासमा थालिएका यस्ता क्रियाकलापलाई निरन्तरता दिन भने चुनौती छ । पूर्वाधार, आर्थिक र प्राविधिक जनशक्तिको अभावमा शिक्षण सिकाइका गतिविधि प्रभावकारी बन्न सकेका छैनन् । ती विद्यालयलाई समेत यो कार्यक्रम विस्तार भए निकै राहत पुग्ने अपेक्षा गरिएको छ ।

प्रकाशित मितिः   १६ मंसिर २०७८, बिहीबार ०९:३६