तीन वर्षपछि खुकुलो बनाइयो

सुर्खेत, ११ फागुन ।
रातको समयमा सवारी साधन सञ्चालनमा प्रतिबन्ध लगाइएको कर्णाली राजमार्गमा केही खुकुलो बनाइएको छ । रात्रीकालिन यातायातमा रोक लगाइएको करिब तीन वर्षपछि यो राजमार्गमा सवारी सञ्चालनमा खुकुलो बनाइएको हो । अब यो राजमार्गमा निजी तथा साना सवारी साधनहरू रातको समयमा पनि संचालन हुन पाउनेछन् ।


बारम्बार ठूला दुर्घटना भएर दर्जनौं यात्रुको ज्यान गएपछि २०७१ पुसदेखि कर्णाली राजमार्गमा रातको समयमा सवारी साधन सञ्चालनमा रोक लगाइएको थियो । जसका कारण सुर्खेतदेखि दैलेख, कालिकोट, जुम्ला र मुगुसम्म जोड्ने यो राजमार्गमा रातको समयमा यातायात सञ्चालन हुन सकेका थिएन । राजमार्गको अवस्था दयनीय भएको र रातको समयमा चालकले बढी लापरबाही गरेका कारण दुर्घटना बढेको भन्दै प्रशासनले रोक लगाउँदै आएको थियो । तर प्रदेश सरकारको गठनसँगै यो राजमार्गमा रात्री यातायातमा खुकुलो बनाइएको हो । आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्रालयको निर्देशनमा प्रदेश प्रहरी कार्यालयले बिहीवारबाटै कर्णाली राजमार्गमा यातायात सञ्चालनमा खुकुलो बनाएको छ । ६ नम्बर प्रदेश प्रहरी कार्यालयका एआईजी रणबहादुर चन्दले भने, ‘यो राजमार्गमा रातको समयमा सवारी चलाउन केही खुकुलो बनाएका छौं, अब नीजि र साना सवारी साधनलाई कुनै अवरोध हुनेछैन । यात्रुबाहक र ठूला सवारीमा भने टाइमकार्ड लागू नै छ, तर त्यसलाई पनि पहिला भन्दा खुकुलो बनाएका छौं ।’
प्रहरीका अनुसार अब यात्रुवाहक सवारी साधनहरू राती १० बजेसम्म सञ्चालन हुन पाउने छन् । यसअघि राती ८ बजेसम्म मात्र सञ्चालन हुँदै आएका थिए । आन्तरिक मामिला मन्त्रालयले यात्रुवाहक ठूला सवारीबाहेक साना सवारीलाई अब रातको समयमा पनि सञ्चालन गर्न पाउनेगरी अनुमति दिएको छ । यस्तै यात्रुबाहक र ठूला सवारीलाई भने रातको १० बजेदेखि बिहान ५ बजेसम्म संचालनमा प्रतिबन्ध कायमै छ । यात्रुबहाक सवारीलाई यसअघि हिउँदको समयमा बेलुकी ६ र अन्य समयमा राती ८ बजेपछि रोक लगाउँदै आएको प्रहरीले अब दुई घण्टा बढाएर १० बजेसम्म सञ्चालन हुन दिनेछ । यात्रुको समस्यालाई ध्यान दिएर रात्रीकालीन यातायातमा केही खुकुलो बनाइएको मन्त्रालयले जनाएको छ । रातको समयमा सवारी सञ्चालनमा प्रतिबन्ध लगाउँदा यात्रुहरू अलपत्र पर्ने र बीचमै बास बस्नुपर्ने गुनासो आएपछि केही खुकुलो बनाइएको प्रहरीको भनाइ छ ।
यस्तै यो राजमार्गमा बढ्दो सवारी दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि सवारी साधनमा ग्लोबल पोजिसनिङ सिस्टम ‘जीपीएस ट्र्याकिङ्ग’ जडान गर्न लागिएको छ । यसले राजमार्गमा प्रहरीको उपस्थिति नभएको र सञ्चार सम्पर्क नभएको स्थानमा हुने सवारी दुर्घटना रोक्न र उद्दार गर्न सहज हुने अपेक्षा गरिएको छ । यस्तै यो सिस्टम जडान भएपछि सवारीको गन्तव्य र अवस्था जानकारी हुनेछ । यातायात व्यवसायीसँग समन्वय भइरहेको र केही दिनभित्रमा यो सिस्टम जडान भइसक्ने प्रहरीको भनाइ छ । करिब १० वर्षको अवधिमा यो राजमार्गमा साना ठूला गरी हालसम्म एकसय ७० भन्दा बढी दुर्घटना भइसकेका छन् । जसमा दुई सय ३० जनाको ज्यान गइसकेको छ । यस्तै दुई सय ८० जना भन्दा बढी यात्रु घाइते भएको क्षेत्रीय ट्राफिक प्रहरी कार्यालय कोहलपुरको तथ्याकं छ ।
अहिले पनि कर्णाली राजमार्गमा १० वर्षअघि सेनाले खोलेको साँघुरो ट्रयाकमा नै जबर्जस्ती सवारी सञ्चालन भइरहेका छन् । सडकको चौडाइ न्यूनतम ६ मिटर हुनुपर्ने भए पनि यो राजमार्गको अधिकाशं भागको चौडाइ तीन मिटर मात्र छ । स्तरोन्नति नहुँदा वर्षेनी यो राजमार्गमा ठूला दुर्घटना हुने गरेका छन् । सरकारले हरेक पटक दुर्घटनाको कारण पत्ता लगाउन छानविन समितिहरू गठन गर्दै आएको पनि छ । प्रायः सबै समितिले राजमार्गको अवस्था नाजुक भएकाले स्तरोन्नति नहुँदासम्म सवारी संचालनमा रोक लगाउनुपर्ने भन्दै प्रतिवेदन पनि बुझाए । तर ती प्रतिवेदनहरू अहिले पनि स्थानीय प्रशासन, विभाग र मन्त्रालयमा थन्किएका छन् । छानरुरुन समितिका प्रतिवेदन लत्याउँदै त्यही साँघुरो ट्रयाकमा नै जबर्जस्ती सवारी गुडाइएको छ । िसा³ा बिसौनी संवाददाता
सुर्खेत, ११ फागुन ।
रातको समयमा सवारी साधन सञ्चालनमा प्रतिबन्ध लगाइएको कर्णाली राजमार्गमा केही खुकुलो बनाइएको छ । रात्रीकालिन यातायातमा रोक लगाइएको करिब तीन वर्षपछि यो राजमार्गमा सवारी सञ्चालनमा खुकुलो बनाइएको हो । अब यो राजमार्गमा निजी तथा साना सवारी साधनहरू रातको समयमा पनि संचालन हुन पाउनेछन् ।
बारम्बार ठूला दुर्घटना भएर दर्जनौं यात्रुको ज्यान गएपछि २०७१ पुसदेखि कर्णाली राजमार्गमा रातको समयमा सवारी साधन सञ्चालनमा रोक लगाइएको थियो । जसका कारण सुर्खेतदेखि दैलेख, कालिकोट, जुम्ला र मुगुसम्म जोड्ने यो राजमार्गमा रातको समयमा यातायात सञ्चालन हुन सकेका थिएन । राजमार्गको अवस्था दयनीय भएको र रातको समयमा चालकले बढी लापरबाही गरेका कारण दुर्घटना बढेको भन्दै प्रशासनले रोक लगाउँदै आएको थियो । तर प्रदेश सरकारको गठनसँगै यो राजमार्गमा रात्री यातायातमा
खुकुलो बनाइएको हो । आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्रालयको निर्देशनमा प्रदेश प्रहरी कार्यालयले बिहीवारबाटै कर्णाली राजमार्गमा यातायात सञ्चालनमा खुकुलो बनाएको छ । ६ नम्बर प्रदेश प्रहरी कार्यालयका एआईजी रणबहादुर चन्दले भने, ‘यो राजमार्गमा रातको समयमा सवारी चलाउन केही खुकुलो बनाएका छौं, अब नीजि र साना सवारी साधनलाई कुनै अवरोध हुनेछैन । यात्रुबाहक र ठूला सवारीमा भने टाइमकार्ड लागू नै छ, तर त्यसलाई पनि पहिला भन्दा खुकुलो बनाएका छौं ।’
प्रहरीका अनुसार अब यात्रुवाहक सवारी साधनहरू राती १० बजेसम्म सञ्चालन हुन पाउने छन् । यसअघि राती ८ बजेसम्म मात्र सञ्चालन हुँदै आएका थिए । आन्तरिक मामिला मन्त्रालयले यात्रुवाहक ठूला सवारीबाहेक साना सवारीलाई अब रातको समयमा पनि सञ्चालन गर्न पाउनेगरी अनुमति दिएको छ । यस्तै यात्रुबाहक र ठूला सवारीलाई भने रातको १० बजेदेखि बिहान ५ बजेसम्म संचालनमा प्रतिबन्ध कायमै छ । यात्रुबहाक सवारीलाई यसअघि हिउँदको समयमा बेलुकी ६ र अन्य समयमा राती ८ बजेपछि रोक लगाउँदै आएको प्रहरीले अब दुई घण्टा बढाएर १० बजेसम्म सञ्चालन हुन दिनेछ । यात्रुको समस्यालाई ध्यान दिएर रात्रीकालीन यातायातमा केही खुकुलो बनाइएको मन्त्रालयले जनाएको छ । रातको समयमा सवारी सञ्चालनमा प्रतिबन्ध लगाउँदा यात्रुहरू अलपत्र पर्ने र बीचमै बास बस्नुपर्ने गुनासो आएपछि केही खुकुलो बनाइएको प्रहरीको भनाइ छ ।
यस्तै यो राजमार्गमा बढ्दो सवारी दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि सवारी साधनमा ग्लोबल पोजिसनिङ सिस्टम ‘जीपीएस ट्र्याकिङ्ग’ जडान गर्न लागिएको छ । यसले राजमार्गमा प्रहरीको उपस्थिति नभएको र सञ्चार सम्पर्क नभएको स्थानमा हुने सवारी दुर्घटना रोक्न र उद्दार गर्न सहज हुने अपेक्षा गरिएको छ । यस्तै यो सिस्टम जडान भएपछि सवारीको गन्तव्य र अवस्था जानकारी हुनेछ । यातायात व्यवसायीसँग समन्वय भइरहेको र केही दिनभित्रमा यो सिस्टम जडान भइसक्ने प्रहरीको भनाइ छ । करिब १० वर्षको अवधिमा यो राजमार्गमा साना ठूला गरी हालसम्म एकसय ७० भन्दा बढी दुर्घटना भइसकेका छन् । जसमा दुई सय ३० जनाको ज्यान गइसकेको छ । यस्तै दुई सय ८० जना भन्दा बढी यात्रु घाइते भएको क्षेत्रीय ट्राफिक प्रहरी कार्यालय कोहलपुरको तथ्याकं छ ।
अहिले पनि कर्णाली राजमार्गमा १० वर्षअघि सेनाले खोलेको साँघुरो ट्रयाकमा नै जबर्जस्ती सवारी सञ्चालन भइरहेका छन् । सडकको चौडाइ न्यूनतम ६ मिटर हुनुपर्ने भए पनि यो राजमार्गको अधिकाशं भागको चौडाइ तीन मिटर मात्र छ । स्तरोन्नति नहुँदा वर्षेनी यो राजमार्गमा ठूला दुर्घटना हुने गरेका छन् । सरकारले हरेक पटक दुर्घटनाको कारण पत्ता लगाउन छानविन समितिहरू गठन गर्दै आएको पनि छ । प्रायः सबै समितिले राजमार्गको अवस्था नाजुक भएकाले स्तरोन्नति नहुँदासम्म सवारी संचालनमा रोक लगाउनुपर्ने भन्दै प्रतिवेदन पनि बुझाए । तर ती प्रतिवेदनहरू अहिले पनि स्थानीय प्रशासन, विभाग र मन्त्रालयमा थन्किएका छन् । छानरुरुन समितिका प्रतिवेदन लत्याउँदै त्यही साँघुरो ट्रयाकमा नै जबर्जस्ती सवारी गुडाइएको छ । तीन वर्षपछि खुकुलो बनाइयो
कर्णाली राजमार्गमा रात्री यातायात
िसा³ा बिसौनी संवाददाता
सुर्खेत, ११ फागुन ।
रातको समयमा सवारी साधन सञ्चालनमा प्रतिबन्ध लगाइएको कर्णाली राजमार्गमा केही खुकुलो बनाइएको छ । रात्रीकालिन यातायातमा रोक लगाइएको करिब तीन वर्षपछि यो राजमार्गमा सवारी सञ्चालनमा खुकुलो बनाइएको हो । अब यो राजमार्गमा निजी तथा साना सवारी साधनहरू रातको समयमा पनि संचालन हुन पाउनेछन् ।
बारम्बार ठूला दुर्घटना भएर दर्जनौं यात्रुको ज्यान गएपछि २०७१ पुसदेखि कर्णाली राजमार्गमा रातको समयमा सवारी साधन सञ्चालनमा रोक लगाइएको थियो । जसका कारण सुर्खेतदेखि दैलेख, कालिकोट, जुम्ला र मुगुसम्म जोड्ने यो राजमार्गमा रातको समयमा यातायात सञ्चालन हुन सकेका थिएन । राजमार्गको अवस्था दयनीय भएको र रातको समयमा चालकले बढी लापरबाही गरेका कारण दुर्घटना बढेको भन्दै प्रशासनले रोक लगाउँदै आएको थियो । तर प्रदेश सरकारको गठनसँगै यो राजमार्गमा रात्री यातायातमा
खुकुलो बनाइएको हो । आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्रालयको निर्देशनमा प्रदेश प्रहरी कार्यालयले बिहीवारबाटै कर्णाली राजमार्गमा यातायात सञ्चालनमा खुकुलो बनाएको छ । ६ नम्बर प्रदेश प्रहरी कार्यालयका एआईजी रणबहादुर चन्दले भने, ‘यो राजमार्गमा रातको समयमा सवारी चलाउन केही खुकुलो बनाएका छौं, अब नीजि र साना सवारी साधनलाई कुनै अवरोध हुनेछैन । यात्रुबाहक र ठूला सवारीमा भने टाइमकार्ड लागू नै छ, तर त्यसलाई पनि पहिला भन्दा खुकुलो बनाएका छौं ।’
प्रहरीका अनुसार अब यात्रुवाहक सवारी साधनहरू राती १० बजेसम्म सञ्चालन हुन पाउने छन् । यसअघि राती ८ बजेसम्म मात्र सञ्चालन हुँदै आएका थिए । आन्तरिक मामिला मन्त्रालयले यात्रुवाहक ठूला सवारीबाहेक साना सवारीलाई अब रातको समयमा पनि सञ्चालन गर्न पाउनेगरी अनुमति दिएको छ । यस्तै यात्रुबाहक र ठूला सवारीलाई भने रातको १० बजेदेखि बिहान ५ बजेसम्म संचालनमा प्रतिबन्ध कायमै छ । यात्रुबहाक सवारीलाई यसअघि हिउँदको समयमा बेलुकी ६ र अन्य समयमा राती ८ बजेपछि रोक लगाउँदै आएको प्रहरीले अब दुई घण्टा बढाएर १० बजेसम्म सञ्चालन हुन दिनेछ । यात्रुको समस्यालाई ध्यान दिएर रात्रीकालीन यातायातमा केही खुकुलो बनाइएको मन्त्रालयले जनाएको छ । रातको समयमा सवारी सञ्चालनमा प्रतिबन्ध लगाउँदा यात्रुहरू अलपत्र पर्ने र बीचमै बास बस्नुपर्ने गुनासो आएपछि केही खुकुलो बनाइएको प्रहरीको भनाइ छ ।
यस्तै यो राजमार्गमा बढ्दो सवारी दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि सवारी साधनमा ग्लोबल पोजिसनिङ सिस्टम ‘जीपीएस ट्र्याकिङ्ग’ जडान गर्न लागिएको छ । यसले राजमार्गमा प्रहरीको उपस्थिति नभएको र सञ्चार सम्पर्क नभएको स्थानमा हुने सवारी दुर्घटना रोक्न र उद्दार गर्न सहज हुने अपेक्षा गरिएको छ । यस्तै यो सिस्टम जडान भएपछि सवारीको गन्तव्य र अवस्था जानकारी हुनेछ । यातायात व्यवसायीसँग समन्वय भइरहेको र केही दिनभित्रमा यो सिस्टम जडान भइसक्ने प्रहरीको भनाइ छ । करिब १० वर्षको अवधिमा यो राजमार्गमा साना ठूला गरी हालसम्म एकसय ७० भन्दा बढी दुर्घटना भइसकेका छन् । जसमा दुई सय ३० जनाको ज्यान गइसकेको छ । यस्तै दुई सय ८० जना भन्दा बढी यात्रु घाइते भएको क्षेत्रीय ट्राफिक प्रहरी कार्यालय कोहलपुरको तथ्याकं छ ।
अहिले पनि कर्णाली राजमार्गमा १० वर्षअघि सेनाले खोलेको साँघुरो ट्रयाकमा नै जबर्जस्ती सवारी सञ्चालन भइरहेका छन् । सडकको चौडाइ न्यूनतम ६ मिटर हुनुपर्ने भए पनि यो राजमार्गको अधिकाशं भागको चौडाइ तीन मिटर मात्र छ । स्तरोन्नति नहुँदा वर्षेनी यो राजमार्गमा ठूला दुर्घटना हुने गरेका छन् । सरकारले हरेक पटक दुर्घटनाको कारण पत्ता लगाउन छानविन समितिहरू गठन गर्दै आएको पनि छ । प्रायः सबै समितिले राजमार्गको अवस्था नाजुक भएकाले स्तरोन्नति नहुँदासम्म सवारी संचालनमा रोक लगाउनुपर्ने भन्दै प्रतिवेदन पनि बुझाए । तर ती प्रतिवेदनहरू अहिले पनि स्थानीय प्रशासन, विभाग र मन्त्रालयमा थन्किएका छन् । छानरुरुन समितिका प्रतिवेदन लत्याउँदै त्यही साँघुरो ट्रयाकमा नै जबर्जस्ती सवारी गुडाइएको छ । िसा³ा बिसौनी संवाददाता
सुर्खेत, ११ फागुन ।
रातको समयमा सवारी साधन सञ्चालनमा प्रतिबन्ध लगाइएको कर्णाली राजमार्गमा केही खुकुलो बनाइएको छ । रात्रीकालिन यातायातमा रोक लगाइएको करिब तीन वर्षपछि यो राजमार्गमा सवारी सञ्चालनमा खुकुलो बनाइएको हो । अब यो राजमार्गमा निजी तथा साना सवारी साधनहरू रातको समयमा पनि संचालन हुन पाउनेछन् ।
बारम्बार ठूला दुर्घटना भएर दर्जनौं यात्रुको ज्यान गएपछि २०७१ पुसदेखि कर्णाली राजमार्गमा रातको समयमा सवारी साधन सञ्चालनमा रोक लगाइएको थियो । जसका कारण सुर्खेतदेखि दैलेख, कालिकोट, जुम्ला र मुगुसम्म जोड्ने यो राजमार्गमा रातको समयमा यातायात सञ्चालन हुन सकेका थिएन । राजमार्गको अवस्था दयनीय भएको र रातको समयमा चालकले बढी लापरबाही गरेका कारण दुर्घटना बढेको भन्दै प्रशासनले रोक लगाउँदै आएको थियो । तर प्रदेश सरकारको गठनसँगै यो राजमार्गमा रात्री यातायातमा
खुकुलो बनाइएको हो । आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्रालयको निर्देशनमा प्रदेश प्रहरी कार्यालयले बिहीवारबाटै कर्णाली राजमार्गमा यातायात सञ्चालनमा खुकुलो बनाएको छ । ६ नम्बर प्रदेश प्रहरी कार्यालयका एआईजी रणबहादुर चन्दले भने, ‘यो राजमार्गमा रातको समयमा सवारी चलाउन केही खुकुलो बनाएका छौं, अब नीजि र साना सवारी साधनलाई कुनै अवरोध हुनेछैन । यात्रुबाहक र ठूला सवारीमा भने टाइमकार्ड लागू नै छ, तर त्यसलाई पनि पहिला भन्दा खुकुलो बनाएका छौं ।’
प्रहरीका अनुसार अब यात्रुवाहक सवारी साधनहरू राती १० बजेसम्म सञ्चालन हुन पाउने छन् । यसअघि राती ८ बजेसम्म मात्र सञ्चालन हुँदै आएका थिए । आन्तरिक मामिला मन्त्रालयले यात्रुवाहक ठूला सवारीबाहेक साना सवारीलाई अब रातको समयमा पनि सञ्चालन गर्न पाउनेगरी अनुमति दिएको छ । यस्तै यात्रुबाहक र ठूला सवारीलाई भने रातको १० बजेदेखि बिहान ५ बजेसम्म संचालनमा प्रतिबन्ध कायमै छ । यात्रुबहाक सवारीलाई यसअघि हिउँदको समयमा बेलुकी ६ र अन्य समयमा राती ८ बजेपछि रोक लगाउँदै आएको प्रहरीले अब दुई घण्टा बढाएर १० बजेसम्म सञ्चालन हुन दिनेछ । यात्रुको समस्यालाई ध्यान दिएर रात्रीकालीन यातायातमा केही खुकुलो बनाइएको मन्त्रालयले जनाएको छ । रातको समयमा सवारी सञ्चालनमा प्रतिबन्ध लगाउँदा यात्रुहरू अलपत्र पर्ने र बीचमै बास बस्नुपर्ने गुनासो आएपछि केही खुकुलो बनाइएको प्रहरीको भनाइ छ ।
यस्तै यो राजमार्गमा बढ्दो सवारी दुर्घटना न्यूनीकरणका लागि सवारी साधनमा ग्लोबल पोजिसनिङ सिस्टम ‘जीपीएस ट्र्याकिङ्ग’ जडान गर्न लागिएको छ । यसले राजमार्गमा प्रहरीको उपस्थिति नभएको र सञ्चार सम्पर्क नभएको स्थानमा हुने सवारी दुर्घटना रोक्न र उद्दार गर्न सहज हुने अपेक्षा गरिएको छ । यस्तै यो सिस्टम जडान भएपछि सवारीको गन्तव्य र अवस्था जानकारी हुनेछ । यातायात व्यवसायीसँग समन्वय भइरहेको र केही दिनभित्रमा यो सिस्टम जडान भइसक्ने प्रहरीको भनाइ छ । करिब १० वर्षको अवधिमा यो राजमार्गमा साना ठूला गरी हालसम्म एकसय ७० भन्दा बढी दुर्घटना भइसकेका छन् । जसमा दुई सय ३० जनाको ज्यान गइसकेको छ । यस्तै दुई सय ८० जना भन्दा बढी यात्रु घाइते भएको क्षेत्रीय ट्राफिक प्रहरी कार्यालय कोहलपुरको तथ्याकं छ ।
अहिले पनि कर्णाली राजमार्गमा १० वर्षअघि सेनाले खोलेको साँघुरो ट्रयाकमा नै जबर्जस्ती सवारी सञ्चालन भइरहेका छन् । सडकको चौडाइ न्यूनतम ६ मिटर हुनुपर्ने भए पनि यो राजमार्गको अधिकाशं भागको चौडाइ तीन मिटर मात्र छ । स्तरोन्नति नहुँदा वर्षेनी यो राजमार्गमा ठूला दुर्घटना हुने गरेका छन् । सरकारले हरेक पटक दुर्घटनाको कारण पत्ता लगाउन छानविन समितिहरू गठन गर्दै आएको पनि छ । प्रायः सबै समितिले राजमार्गको अवस्था नाजुक भएकाले स्तरोन्नति नहुँदासम्म सवारी संचालनमा रोक लगाउनुपर्ने भन्दै प्रतिवेदन पनि बुझाए । तर ती प्रतिवेदनहरू अहिले पनि स्थानीय प्रशासन, विभाग र मन्त्रालयमा थन्किएका छन् । छानरुरुन समितिका प्रतिवेदन लत्याउँदै त्यही साँघुरो ट्रयाकमा नै जबर्जस्ती सवारी गुडाइएको छ ।