कर्णाली एक्सपो सञ्चालनमा अर्को अवरोध

सुर्खेत: कर्णाली एक्सपो सञ्चालनमा फेरि अवरोध निम्तिएको छ । फागुन १४ गतेदेखि सुर्खेतको वीरेन्द्रनगरमा हुन लागेको एक्सपो विद्यालय क्षेत्र नजिकै सञ्चालन हुन लागेको भन्दै अदालतले तत्कालका लागि रोक्न अन्तरिम आदेश दिएको छ ।

उच्च अदालतका न्यायाधीश माधव धितालले विद्यालय क्षेत्र नजिकै मेला सञ्चालन हुन लागेको भन्दै बालमैत्री वातावरणमा शिक्षा पाउने बालबालिकाको संवैधानिक तथा कानुनी अधिकारलाई मध्यनजर गर्दै मेलासम्बन्धी नगर्नु/नगराउनु भनी आयोजक सुर्खेत उद्योग वाणिज्य संघ, अनुमति दिने वीरेन्द्रनगर नगरपालिकालगायतका नाममा अन्तरिम आदेश दिएका हुन् ।

‘कर्णाली एक्सपो सञ्चालन हुने स्थानबाट १० मिटरको दुरीमा बाल मन्दिर विद्यालय रहेको र चैत १ गतेदेखि विद्यालयको वार्षिक परीक्षा हुन लागेकोमा परीक्षाको मुखैमा विद्यालय क्षेत्र मानै कर्णाली एक्सपो सञ्चालन हुन लागेको भन्ने रिट निवेदनबाट देखिएको,’ न्यायाधीश धितालको आदेशमा भनिएको छ ।

अदालतले फागुन १३ गते दुवै पक्षलाई अन्तरिम आदेशमाथि छलफलका लागि बोलाएको छ । ‘दुवै पक्षको भनाइ सुनी निष्कर्षमा पुग्न उचित देखिँदा फागुन १४ गते पेसी तारेख तोकी अन्तरिम आदेश छलफलका लागि विपक्षीहरूसमेतलाई जानकारी दिइ नियमानुसार गरी पेस गर्नु,’ आदेशमा भनिएको छ ।

उच्च अदालत नियमावली, २०७३ को नियम ४२ बमोजिम अल्पकालीन अन्तरिम आदेश जारी गरिएको बताइएको छ । अधिवक्ता प्रकाशबाबु ऐडीले विद्यालय नजिकै मेला सञ्चालन हुन लागेको र यसले बालबालिकाको शान्त वातावरणमा पढ्न पाउने अधिकार हनन् भएको भन्दै उच्च अदालतमा रिट दायर गरेका थिए । रिट निवेदककातर्फबाट वरिष्ठ अधिवक्ता भूषणकुमार मानन्धर, गीता कोइराला, दुर्गाप्रसाद सापकोटा र रिट निवेदक ऐडीले बहस गरेका थिए ।

प्रकाशित मितिः   १२ फाल्गुन २०८०, शनिबार ०५:०५