जोखिममा बालबालिका

१८ प्रतिशत कोरोना संक्रमित २० वर्ष मुनीका

१८ प्रतिशत कोरोना संक्रमित २० वर्ष मुनीका


कर्णाली प्रदेशमा कोरोना भाइरस ‐कोभिड–१९) को दोस्रो लहर सुरू भएयता बालबालिका पनि ठूलो संख्यामा संक्रमित भएका छन् । पहिलो लहरमा बालबालिकामा कमै देखिएको कोरोना संक्रमण दोस्रो लहरमा बढेको हो ।

कर्णालीमा हालसम्म १८ प्रतिशत बालबालिकामा कोरोना संक्रमण देखिएको छ । प्रदेश स्वास्थ्य सेवा निर्देशनालयका अनुसार यो संख्या २० वर्ष मुनिको उमेर समूहको हो । प्रदेशमा अहिलेसम्म कूल ३० हजार आठ सय ६९ जनामा संक्रमण देखिएकोमा ८० प्रतिशत संक्रमित भने २० वर्षमाथिका छन् । निर्देशनालयका निर्देशक डा. रविन खड्काले कोभिडको पहिलो लहरको तुलनामा दोस्रोमा बढी बालबालिका संक्रमित भएको बताए । उनी भन्छन्, ‘बालबालिकामा संक्रमण दर बढ्दो क्रममा देखिन्छ । दोस्रो लहरमा यो उमेर समूहमा १४ प्रतिशतले संक्रमण बढेको छ ।’

उनकाअनुसार गत वर्ष कर्णालीमा चार प्रतिशत बालबालिका मात्र कोभिड संक्रमित भएका थिए । त्यो संख्या बढेर अहिले १८ प्रतिशत अर्थात् पाँच हजार पाँच सय ५६ पुगेको हो । पहिलो र दोस्रो लहरमा सबैजसो उमेर समूहलाई प्रभावित पारेको कोभिडको तेस्रो लहरसमेत आउन सक्ने जनस्वास्थ्य क्षेत्रका विज्ञहरूको आकलन छ । उक्त लहरले बालबालिकामा बढी असर गर्ने उनीहरूले बताउँदै आएका छन् । बालबालिकामा बढी संक्रमण हुने देखिएकाले सोहीअनुसारको पूर्वतयारी गर्नसमेत विज्ञहरूले सुझाएका छन् ।

थालियो पूर्वतयारी

कर्णालीमा पनि तेस्रो लहरको संक्रमणबाट जोगिन पूर्वतयारी थालिएको सरकारी अधिकारीहरूले बताएका छन् । तर, अहिलेसम्मको अवस्था हेर्दा तयारी भने निकै सुस्त देखिन्छ । निर्देशक डा. खड्काले बालबालिकामा जोखिम हुने अनुमान गरेर जिल्लास्थित सबै अस्पतालले २० प्रतिशत बेड छुट्याएको जनाए । बालबालिकाका लागि उपचारमा आवश्यक पर्ने स्वास्थ्य उपकरण र जनशक्तिको समेत प्रबन्ध भइसकेको उनको दाबी छ ।

संघीय सरकारले पनि बालबालिकाको लागि आइसीयू र भेन्टीलेटर व्यवस्थापनका लागि प्रदेश अस्पतालमा करिब एक करोड २० लाख बजेट दिएको छ । त्यस्तै, रुकुम–पश्चिम, सल्यान र मुगुमा तीन करोडका दरले बजेट पठाइएको छ । प्रदेशले चिकित्सक तथा स्वास्थ्यकर्मीहरूलाई क्रिटिकल कियरको तालिम दिने तयारी गरिरहेको बताइएको छ । समुदायमा आधारित कोभिडको व्यवस्थापन गर्न बालबालिका लक्षित प्रोटकल बनाएर भइरहेको निर्देशक खड्काले जानकारी दिए । ‘यसबाहेक अक्सिजन प्लान्ट निर्माण र सिलिण्डर व्यवस्थापनका कामहरू अघि बढाइएको उनले जनाए ।

यस्तै, निर्देशनालयले उपचारका लागि प्रदेशका तीन वटा अवस्थामा भाइरस संक्रमणको वर्गीकरण गर्ने व्यवस्था मिलाएको छ । उपचारलाई सहज बनाउन संक्रमितको स्वास्थ्य अवस्थाअनुसार भाइरसको वर्गीकरण गरिएको हो । सोही आधारमा निर्देशनालयले मापदण्डसमेत बनाएको छ । सामान्य, मध्यम र जटिल अवस्था वर्गीकरण गरी त्यसकै आधारमा समुदाय, जिल्ला तहका अस्पताल र प्रदेश अस्पतालमा उपचारको प्रबन्ध गरिएको बताइएको छ । तेस्रो लहरले बालबालिकालाई बढी प्रभावित पार्न सक्ने संकेत देखिएपछि पूर्वतयारीमा जोड दिइएको स्वास्थ्य संस्थाहरूले बताएका छन् ।

बालबालिकालाई सामान्य रुघाखोकी र ज्वरो आएको अवस्थामा होम–आइसोलेसन तथा समुदायस्तरमै उपचार गर्ने तयारी निर्देशनालयको छ । कडा खालको ज्वरो तथा श्वास–प्रश्वासमा समस्या देखिए जिल्ला तहका अस्पतालमा र जटिल खालको संक्रमणको लक्षण भएकालाई प्रदेश अस्पतालमा उपचारको व्यवस्था मिलाइएको निर्देशनालयले जनाएको छ ।

विशेषज्ञ र पूर्वाधारको अभाव

सुर्खेत र जुुम्लाबाहेक अन्य जिल्लामा विशेषज्ञ डाक्टरको अभाव छ । त्यसमा पनि बाल रोग विशेषज्ञ न्यून संख्यामा छन् । प्रदेश अस्पतालमा मात्रै चार जना बाल रोग विशेषज्ञ कार्यरत छन् । बालबालिकाको उपचारमा आवश्यक पूर्वाधार र उपकरणको सबै जिल्लामा सुविधा छैन । अन्य जिल्लामा जटिल खालका बिरामीहरूका लागि आवश्यक पर्ने पीआइसीयू र एनआइसीयूू बेडको समेत व्यवस्थापन राम्रो छैन । जिल्लामा विशेषज्ञ डाक्टरहरू नै नभएको अवस्थामा जनशक्ति र उपकरणहरूको व्यवस्थापन गरेर उपचार गर्न चुनौती छ ।

दैलेखमा जम्मा ५० बेडको आइसोलेसन, पाँच आइसीयू र दुई वटा भेन्टीलेटर छन् । जटिल खालका बिरामीहरूलाई प्रदेश अस्पताल सुर्खेत र कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठान जुम्लामा रेफर गर्नुपर्छ । बालबालिकामा जटिल खालको संक्रमण देखिए सोही अनुरूप उपचार गर्न भेन्टीलेटर कति छन् भन्ने यकिन तथ्याङ्क संकलन भइरहेको निर्देशक खड्काले बताए । निर्देशनालयका अनुसार प्रदेशभर बालबालिकाको उपचारका लागि १९ वटा आइसीयू बेड छन् । प्रदेश अस्पतालमा बालबालिकाका लागि पीआइसीयू आठ वटा छन् ।

कर्णाली प्रदेश अस्पतालका बाल रोग विशेषज्ञ डा. नवराज केसी बालबालिकामा संक्रमण दर अझै बढ्न सक्ने बताउँछन् । संक्रमित बिरामीको संख्या बढ्दै गए हाल उपलब्ध स्रोत–साधनले मात्र उपचारमा कठिनाइ हुने उनले बताए । ‘तेस्रो लहरमा बालबालिकामा बढी जोखिम हुने भनिए पनि त्यसको ठ्याक्कै वैज्ञानिक आधार भने छैन,’ उनले भने, ‘सचेत हुने र पूर्वतयारी गर्नु आवश्यक छ तर त्रसित नै भइहाल्नुपर्ने छैन ।’ उनले पहिलो र दोस्रो लहरको अनुभवले पनि अब आउन सक्ने लहरको व्यवस्थापनमा सहज हुने बताए ।

कर्णालीमा हालसम्म कोरोना संक्रमणबाट तीन सय ५६ जनाको ज्यान गएको छ । झन्डै एक हजार हाराहारीमा सक्रिय संक्रमित अहिले पनि छन् । पछिल्ला दिनमा गम्भीर बिरामीको संख्या धेरै नभएपनि संक्रमण दर भने बढ्दो छ । निर्देशनालयले दिएको जानकारी अनुसार प्रदेशमा २१ देखि ३० वर्ष उमेर समूहका ३६, ३१ देखि ४० वर्ष उमेर समूहका २५, ४१ देखि ५० उमेर समूहका १२ प्रतिशतमा अहिलेसम्म संक्रमण देखिएको छ । यस्तै, ५१ देखि ६० वर्षका ६ प्रतिशत, ६१ देखि माथि उमेर समूहका तीन प्रतिशत संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

प्रकाशित मितिः   २५ श्रावण २०७८, सोमबार ०५:००