संक्रमण बढ्दो, सतर्कता शून्य

अस्पतालमा भर्ना भएका संक्रमितमध्ये ९६ प्रतिशतको अवस्था जटिल

अस्पतालमा भर्ना भएका संक्रमितमध्ये ९६ प्रतिशतको अवस्था जटिल

वैशाख महिना लागेयता कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को संक्रमण तीव्र गतिमा फैलिएको छ । पछिल्ला दिनहरूमा समुदायस्तरमा कोरोनाका संक्रमित छ्यापछ्याप्ती भेटिन थालेका हुन् । कर्णाली प्रदेशमा संक्रमणको दर ह्वात्तै बढेको छ । गएका दुई सातामा प्रदेशमा ६ सय भन्दा बढीमा संक्रमण देखिएको हो । हालसम्म कर्णालीमा कोरोना संक्रमणका कारण ३४ जनाले ज्यान गुमाएका छन् ।

सोमवार मात्रै एक सय तीन जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि भएको छ । यो सहितको पछिल्लो तथ्याङ्क अनुसार प्रदेशमा सक्रिय संक्रमितको संख्या चार सय ८९ जना रहेको छ । तीमध्ये धेरैजसो संक्रमित लक्षणसहितका छन् । गम्भीर प्रकृतिका संक्रमितको संख्या बढ्दै गएकाले भयावह अवस्था आउन सक्ने स्वास्थ्यकर्मीहरूले बताएका छन् । सुुर्खेतमा तीन सय ६६, जाजरकोटमा १६, दैलेखमा ४१ र सल्यानमा ६६ जना सक्रिय संक्रमित छन् । वीरेन्द्रनगर कोरोनाको ‘हट स्पट’ जस्तै बनेको छ । यहाँ उच्च जोखिम देखिएको हो । सुर्खेतमा पुष्टि भएका अधिकांश संक्रमित वीरेन्द्रनगरका हुन् । संक्रमणको अवस्था विकराल बन्दै गए पनि स्वास्थ्य सावधानीमा भने लापरबाही बढ्दो छ । सार्वजनिक स्थलहरूमा भइरहेको हेलचक्य्राइँले कोरोना महामारीले भयावह रूप लिनसक्ने जोखिम बढाएको छ ।

कोरोना संक्रमण बढेपछि सरकारले सहरी क्षेत्रका विद्यालयहरू बन्द गराएको छ भने सभा–सम्मेलन र भेला तथा भिडभाड हुने गतिविधिमा रोक लगाएको छ । तर, त्यसको बेवास्ता गर्दै मानिसहरू निष्फिक्री जमघट गरिरहेका देखिन्छन् । बजारमा क्षेत्रमा भिडभाड बाक्लै छ । सामाजिक दूरीलगायतका अन्य स्वास्थ्य सुरक्षाका मापदण्ड पालना गरिएको छैन । कोरोना महामारीलाई गिज्याउने खालका दृश्य बजारमा देखिने गरेका हुन् । यद्यपि स्थानीय प्रशासनले आज मधयरातिदेखि जिल्लाभर निषेधाज्ञा जारी गर्ने भएको छ । संक्रमण बढ्दै गएको र स्वास्थ्य सुरक्षाका मापदण्ड पालना नगरिएको पाइएपछि प्रशासनले सुर्खेतमा संक्रमण नियन्त्रणका लागि निषेधाज्ञा गरेको छ । समुदायमा संक्रमण व्यापक भइसकेको अवस्थामा निषेधाज्ञा जारी गर्ने निर्णय गरिएको हो ।

संक्रमितको संख्या बढेसँगै अस्पतालमा गम्भीर प्रकृतिका बिरामी चाप पनि बढेको छ । यसरी नै संक्रमित थपिँदै गए उपचारमा समस्या हुने चिकित्सकहरूले बताएका छन् । केही दिनयता कर्णालीमा दैनिक सरदर एक सयको हाराहारीमा लक्षणसहितका संक्रमित भेटिन थालेका हुन् । संक्रमितको संख्या बढेपछि अस्पतालहरूमा बेड र अक्सिजनको अभाव हुन थालेको छ । प्रदेश अस्पतालका कोरोना फोकल पर्सन डा. के.एन. पौडेलले अस्पतालमा भर्ना भएका संक्रमितमध्ये ९६ प्रतिशत जटिल प्रकृतिका रहेको बताए ।

प्रदेश अस्पतालमा अहिले २८ जना कोरोना संक्रमितले उपचार गरिरहेका छन् । तीमध्ये २६ जनालाई अक्सिजन दिनुपरिरहेको डा. पौडेल बताउँछन् । ‘अब अस्पतालमा अक्सिजनको समेत अभाव हुने देखिन्छ,’ उनले भने, ‘यही अवस्था रहे अस्पतालले बिरामी थेग्न मुस्किल छ ।’ प्रदेश अस्पतालमा अक्सिजन प्लान्ट भए पनि मेसिन बिग्रिएकाले हाल सञ्चालनमा छैन । अस्पतालमा ४० वटा अक्सिजन सिलिण्डर छन् । डा. पौडेलले भेन्टिलेटरमा राखिएका संक्रमितलाई दुई–तीन घण्टाको फरकमा एउटा अक्सिजन सिलिन्डर फेर्नुपर्ने बताए ।

कर्णाली प्रदेश अस्पतालमा हाल कोरोना संक्रमितको उपचारका लागि २५ आईसीयू र आठ वटा भेन्टिलेटर बेड छुट्याइएको छ । तर, बिरामी २८ जना राखिसकिएको पौडेलले जनाए । मानिसहरूले कोरोनालाई अझै सामान्य रूपमा लिए अवस्था थप जटिल बन्दै जाने उनी बताउँछन् । स्वास्थ्य सुरक्षाको मापदण्ड पूरा नगर्दा यस्तो अवस्था आएको उनको भनाइ छ ।

भारतमा कोरोना संक्रमणले भयावह रूप लिएपछि रोजगारीका लागि त्यहाँ रहेका कर्णालीवासी धमाधम घर फर्किएका छन् । जसले गर्दा पनि संक्रमणको जोखिम उच्च बनाएको छ । त्यसरी फर्कनेहरूको सीमा नाकाहरूमा निगरानी समेत गरिएको छैन । उनीहरू सिधै गाउँ जान थालेपछि झनै जोखिम बढेको हो । कर्णाली प्रदेश प्रहरी कार्यालयका अनुसार चैत १३ गते यता तीन वटा नाकाबाट भारतबाट फर्किएका झण्डै ६ हजार कर्णाली भित्रिएका छन् । प्रदेश भित्रिने मुख्य नाका सुर्खेतको बबई र कुहिने तथा सल्यानको कपुरकोट भएर उनीहरू कर्णाली आएका हुन् ।

प्रकाशित मितिः   १४ बैशाख २०७८, मंगलवार ०५:००