कांग्रेसद्वारा संसदमा अवरोध

साझा बिसौनी संवाददाता
सुर्खेत, २४ जेठ ।
कर्णाली प्रदेशको संसदमा विपक्षी दल नेपाली कांग्रेसका सांसदहरूले अवरोध गरेका छन् । बिहीवार संसद बैठक सुरु भए लगत्तै कांग्रेस सांसदहरूले बैठक अवरुद्ध गरेका हुन् । तत्काल रातो किताब उपलब्ध गराउनुपर्ने र गत वैशाखमा उद्घाटन भएको कर्णाली–रारा पर्यटन वर्षको हिसाब सार्वजनिक गर्नुपर्ने माग गर्दै कांग्रेसका सांसदहरूले बैठक चल्न दिएनन् ।


बिहीवार दिउँसो ३ बजे संसद बैठक सुरु भए लगत्तै कांग्रेस संसदीय दलका नेता जीवनबहादुर शाहीले आफूहरूका माग पूरा नहुँदासम्म संसद चल्न नदिने बताए । चालु आर्थिक वर्षको तीन महिनाका लागि संसदबाट बजेट पारित भएको दुई महिनासम्म पनि रातो किताब उपलब्ध नगराइएको र कर्णाली–रारा पर्यटन वर्षको उद्घाटनमा खर्च भएको रकम हालसम्म पनि सार्वजनिक नगरिएको भन्दै उनले सरकारको आलोचना गरे । बैठकमा सांसद शाहीले नीति तथा कार्यक्रम सदनमा पेश हुनेबारेमा आफूहरूलाई जानकारीसमेत नदिएकाले बैठक चल्न नदिने बताएपछि कांग्रेसका सांसदहरूले उठेर विरोध जनाए ।
बैठकमा कांग्रेस सांसदहरूले उभिएर विरोध गरेका थिए । सभामुख राजबहादुर शाहीले बारम्बार संसदमा उठेका सवालमा सम्बन्धित पक्षसँग छलफल गर्ने आश्वासन दिँदै कांग्रेस सांसदहरूलाई बस्न आग्रह गरे । तर कांग्रेस सांसदहरूले नमानेपछि आधा घण्टाको लागि बैठक स्थगित गरिएको थियो । बिहीवार नै भएका अनौपचारिक छलफलमा सरकार र विपक्षीबीच कुरा नमिलेपछि संसद बैठक सूचना टाँसेर शुक्रवार दिउँसो तीन बजेसम्मका लागि स्थगित गरिएको हो । सरकारले शुक्रवारको संसद बैठकमा आगामी आर्थक वर्षका लागि आफ्नो नीति तथा कार्यक्रम पेश गर्ने तयारी गरेको छ । तर कांग्रेस बैठक चल्न नदिने अडानमा रहेकाले सरकारको नीति तथा कार्यक्रम पेश गर्ने कार्यक्रम नै प्रभावित हुने सम्भावना छ ।
आफूहरू प्रतिपक्षमा रहे पनि यसअघि प्रदेश समृद्धिका लागि सरकारसँग मिलेर काम गर्ने बताउँदै आएको कांग्रेस सरकारले नीति तथा कार्यक्रमबारे संसद र कार्य व्यवस्था परामर्श समितिलाई जानकारी नै नदिएको भन्दै आक्रोशित बनेको हो । बैठकमा बोल्दै कांग्रेस संसदीय दलका नेता शाहीले भने, ‘चालु आर्थिक वर्षको तीन महिनाका लागि बजेट पारित भएको धेरै भयो, हालसम्म हामीलाई रातो किताब नै दिइएको छैन । पहिलाका नीति तथा कार्यक्रम अनुसार सरकार अगाडि बढेको छैन, यस्तो अवस्थामा अब नयाँ नीति तथा कार्यक्रम चाहिँदैन ।’ आफूहरूका माग पूरा नभएसम्म बैठक चल्न नदिने कांग्रेसको भनाइ छ । कर्णालीमा संसद बैठक सुरु भए यता पहिलो पटक संसद अवरुद्ध भएको हो ।
प्रदेश सरकारले शुक्रवार आगामी आर्थिक वर्षका लागि नीति तथा कार्यक्रम संसदमा पेश गर्ने तयारी गरेको छ । तर यसबारेमा संसदको कार्य व्यवस्था परामर्श समितिलाई जानकारी दिनुपर्ने हुन्छ ।
सोही आधारमा नै कार्य व्यवस्था परामर्श समितिले संसद बैठकको कार्यसूची तयार पार्छ । तर सरकारको नीति तथा कार्यक्रमबारे आफूहरूले संचारमाध्यमबाट जानकारी पाएको सांसदहरूले बताएका छन् । कार्य व्यवस्था परामर्श समितिका सदस्यसमेत रहेका सांसद धर्मराज रेग्मीले भने, ‘बैठकको कार्यसूची कार्य व्यवस्था परामर्श समितिले नै बनाउने हो, तर हामीलाई नीति तथा कार्यक्रमबारे ल्याउनेबारे जानकारी भएन ।’

प्रकाशित मितिः   २५ जेष्ठ २०७५, शुक्रबार १७:२१