दलको कलहले संसद् अनिश्चित

कर्णालीमा बजेटमाथिको छलफल प्रभावित, पार्टी मिलाउन नसक्दा बुहमत संख्या प्रतिपक्षमा

कर्णालीमा बजेटमाथिको छलफल प्रभावित, पार्टी मिलाउन नसक्दा बुहमत संख्या प्रतिपक्षमा

कर्णाली प्रदेश सरकारको प्रमुख प्रतिपक्षी दल नेकपा एमालेको आन्तरिक कलहले संसद् बैठक अनिश्चित बनेको छ । एमाले विवादकै कारण संसद्मा बजेटमाथिको छलफल सुरू भएको छैन । प्रतिपक्ष दलको झमेलाले एक साताभन्दा बढी समयदेखि संसद् बैठक प्रभावित बनेको हो ।
कर्णाली सरकारले असार १ गते आगामी आर्थिक वर्ष २०७८/०७९ का लागि बजेट ल्याएको थियो । बजेट सार्वजनिक भएपछि असार ४ गतेका लागि बैठक आह्वान गरियो । उक्त दिन बैठक सुरू हुन सकेन । प्रदेशसभा सचिवालयले असार ८ गते दिउँसो २ बजे बैठक बस्ने सूचना टाँस ग¥यो । मंगलवारको बैठकसमेत सारियो । अब असार ११ गते दिउँसो २ बजेका लागि बैठक बोलाइएको छ । तर, एमालेभित्रको गाँठो नफुकेकाले संसद् बैठक अझैं अनिश्चित नै छ ।

सरकारका प्रवक्ता एवम् आन्तरिक मामिला तथा कानुनमन्त्री सीताकुमारी नेपालीका अनुसार बजेटमाथिको छलफल गर्ने कार्यसूची समेत बनेको छैन । एमालेको आन्तरिक कलहले संसद् बैठक नै प्रभावित बन्नु राम्रो नभएको उनी बताउँछिन् । ‘पार्टीको आन्तरिक विवाद दलभित्रै मिलाउनुपर्ने हो,’ उनले भनिन् ‘अर्काको दलको विषयमा हामीले धेरै बोल्न मिल्दैन ।’ उनले सदन साझा हुन नसकेको भन्दै यस्तो अवस्था रहिरहनु उपयुक्त नहुने बताइन् । प्रतिपक्ष दल एमालेकै असहयोगका कारण बजेटमाथिको सैद्धान्तिक छलफलको कार्यसूची समेत तयार हुन नसकेको मन्त्री नेपालीको भनाइ छ ।

एमाले संसदीय दलका प्रमुख सचेतक गुलाबजङ्ग शाह तीनजना मन्त्रीले राजीनामा नदिएकाले सदन अगाडि बढ्न नसकेको स्वीकार्छन् । प्रतिपक्षमा रहेको एमालेका सांसद मन्त्री पदमा बसिरहनु अस्वाभाविक भएकाले उनीहरूको तत्काल राजीनामा माग गरिएको शाहले बताए । ‘एमाले सरकारभन्दा बाहिर छ,’ उनले भने, ‘एमालेकै सांसद सरकारमा रहनु दलीय व्यवस्थाविपरीत हो ।’

नेपाली कांग्रेस संसदीय दलका नेता जीवनबहादुर शाही पनि ससंद् साझा थलो बन्न नसकेको बताउँछन् । ‘पार्टीको विवाद सदनमा पस्नु हुँदैन,’ उनले भने, ‘अहिले भइरहेका गतिविधि असंवैधानिक छन् ।’ बजेट वक्तव्यमाथि छलफल हुनुपर्ने समयमा प्रतिपक्षले अलोकप्रिय कदम चालेको उनको भनाइ छ ।

संसद् किन अनिश्चित ?

कर्णाली सरकारले आगामी आर्थिक वर्षका लागि बजेट ल्याएको एक साता बितिसकेको छ । यतिबेला संसद्मा विनियोजन विधेयकमाथि छलफल हुनुपर्ने हो । तर, प्रतिपक्षको आन्तरिक झमेलाले संसद् बैठक सुरू भएको छैन । एमाले प्रतिपक्षमा भए पनि एमालेकै तीन जना सांसद् सरकारमा सहभागी छन् । दलीय निर्देशनविपरीत फ्लोर क्रस गरी पार्टीको कारबाहीमा परेर सांसद् पद गुमाएका उनीहरू माओवादी नेतृत्वको सरकारमा सहभागी बनेका हुन् । सर्वोच्चको अन्तरिम आदेशबाट उनीहरू फेरि एमालेको सांसदमा पुनर्वहाली भएपछि उत्पन्न परिस्थितिले दलभित्र थप विवाद र अन्योल बढाएको छ ।

एमालेको माधवकुमार नेपाल पक्षका कर्णाली प्रदेशसभा सदस्यहरू प्रकाश ज्वाला, कुर्मराज शाही, अम्मरबहादुर थापा र नन्दसिंह बुढाको पद सर्वोच्च अदालतले पुनर्वहाली गरेको थियो । पुनर्वहाली भएका चारमध्ये ज्वालाबाहेक तीन जना माओवादी केन्द्र नेतृत्वको सरकारका मन्त्री छन् । उनीहरूको दल एमाले भने प्रतिपक्षमा छ । एमाले कर्णाली प्रदेश ससंदीय दलले उनीहरूलाई सरकार छोड्न निर्देशन दिइसकेको छ । तर, फ्लोर क्रस गरेर मन्त्री बनेका एमालेका तीनै जना सांसद भने तत्काल राजीनामा नदिने अडानमा छन् ।

ती सांसद्ले गएको वैशाख ३ गते पार्टी निर्देशनविपरीत मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाहीलाई विश्वासको मत दिएका थिए । पार्टी कारबाहीमा परेर सांसद पद खोसिएका उनीहरूमध्ये तीन जनालाई वैशाख ४ गते मुख्यमन्त्री शाहीले मन्त्री नियुक्त गरेका थिए । मन्त्री भएपछि तीनैजना सत्ता पक्षको सिटमा बस्दै आएका छन् । पार्टी मिलाउन नसक्दा एकल बहुमत भएको एमाले प्रतिपक्षमा बस्न बाध्य भएको छ । कर्णालीमा एमालेका सभामुखसहित २० जना सांसद छन् । माओवादी केन्द्रका १२ र कांग्रेसका ६ र राप्रपाका एक जना प्रदेशसभा सदस्य छन् । माओवादीले कांग्रेस र एमाले माधव समूहको विश्वास लिएर सरकार सञ्चालन गरिरहेको छ । यसअघि ४० सदस्यीय रहेको प्रदेशसभा हाल ३९ सदस्यीयमा झरेको छ । एमाले प्रवेश गरेपछि माओवादी केन्द्रका सांसद धर्मराज रेग्मी पदमुक्त भएका छन् । एमालेका चार सांसद् पदमुक्त हुँदा प्रदेशसभा ३५ सदस्यीयमा पुगेको थियो । सर्वोच्चले एमालेका चार सांसदलाई पदमै रहन अन्तरिम आदेश दिएसँगै कर्णाली प्रदेशसभाको अंकगणित झन्डै पुरानै अवस्थामा फर्किएको हो ।

बारम्बार बल्झिन्छ विवाद

नेकपा खारेज भएपछि एमालेभित्र सरेको विवाद केन्द्रदेखि प्रदेशसम्म छरपस्ट हुँदै आएको छ । आन्तरिक समस्याका कारण एमाले अहिले दलदलमा भासिएको हो । यही कलहले यसअघि प्रि–बजेट छलफलसमेत प्रभावित बनेको थियो । बर्खे अधिवेशन बोलाउन ढिलाइ गरेको कर्णाली सरकार एमालेको अवरोधका कारण झनै सकसमा प¥यो । प्रतिपक्षले बजेट अधिवेशन लगातार तीन दिन अवरुद्ध पारेको थियोे । सर्वोच्चबाट पुनर्वहाली भएका सांसदको सिट व्यवस्थापनमा सहमती नहुँदा सरकारलाई नीति तथा कार्यक्रम निर्णायार्थ पेश गर्न समेत हम्मेहम्मे भयो । त्यसबेला संसद् सञ्चालनका लागि विपक्षीलाई मनाउन थुप्रै पटक दलीय सहमतिका प्रयास भएका थिए ।

जेठ मसान्तमा हतार–हतार नीति तथा कार्यक्रम ल्याइएको सरकारसँग समयको निकै चाप थियो । जसले गर्दा प्रदेशको आर्थिक कार्यविधि ऐन २०७४ को अध्यादेशमार्फत दोस्रो संशोधन गरियो । ऐनमा बजेट ल्याउनुपूर्व एक महिनाअघि र प्रदेशसभा नियमावलीमा कम्तीमा १५ दिन अगाडि आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रीले प्रदेशसभामा प्रि–बजेट छलफल गराइसक्नुपर्ने कानुनी व्यवस्था छ । उक्त समय बाँकी नरहेपछि मन्त्रिपरिषद्को जेठ २० गतेको बैठकले सो अध्यादेश स्वीकृतिका लागि प्रदेश प्रमुख समक्ष सिफारिस गरेको थियो । अध्यादेश स्वीकृत भएपछि बजेट ल्याउने दिन असार १ गतेभन्दा सात दिन पहिले सदनमा प्रि–बजेट छलफल गराउन सकिने व्यवस्था कायम भयो । समयसीमाका कारण पूर्व बजेटमाथि पर्याप्त छलफल हुन सकेन । सरकारको आगामी नीति तथा कार्यक्रम पास र बजेट सार्वजनिक एकैदिन गरियो ।

दुवै पक्ष झिकाउन सर्वोच्चको आदेश

सर्वोच्च अदालते ह्वीप उल्ल्घंन गरेका कर्णाली प्रदेशका चार जना एमाले सांसदलाई जवाफसहित उपस्थित हुन आदेश गरेको छ । यसअघि एमाले दशौं महाधिवेशन आयोजक कमिटीले गरेको कारबाहीलाई अवैध भन्दै सर्वोच्चले चार जनाको पुनर्वहाली गरेको थियो । एमालेको नेपाल पक्षका कर्णाली प्रदेशसभा सदस्यहरू प्रकाश ज्वाला, कुर्मराज शाही, अम्मरबहादुर थापा र नन्दसिंह बुढाको पद सर्वोच्च अदालतका न्यायाधीश प्रकाशमानसिंह राउतको एकल इजलासले पुनर्वहाली गरिदिएको थियो ।

पदमुक्त गरिएका सांसदलाई पुनर्वहाली गर्ने सर्वोच्च अदालतको आदेशविरुद्धको पुनरावलोकन (भ्याकेट) माथि मंगलवार सुनुवाइ भएको छ । सर्वोच्चले दुवै पक्षलाई छलफलमा बोलाउने आदेश गरेको छ । न्यायाधीशद्वय आनन्दमोहन भट्टराई र हरि फुँयालको संयुक्त इजलासले यस्तो आदेश गरेको हो । एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओली र कर्णाली प्रदेशसभा सचिवालयले सर्वोच्चमा छुट्टाछुट्टै भ्याकेट निवेदन दिएका थिए । अन्तरिम आदेश खारेज गर्ने वा नगर्ने विषयमा छलफल गर्न सर्वोच्चले विपक्षी झिकाएर छलफल गर्न आदेश गरेको हो ।

प्रकाशित मितिः   ९ असार २०७८, बुधबार ०६:०१