दलको कलहले खोसिँदै सांसद पद

कर्णाली प्रदेशसभा सदस्यको संख्या अब ३५ जना कायम हुने

कर्णाली प्रदेशसभा सदस्यको संख्या अब ३५ जना कायम हुने


नेकपा एमालेभित्रको विवाद उत्कर्षमा पुगेपछि जननिर्वाचित सांसदहरूको पद धरापमा परेको छ । एमालेको गुटगत लडाइँले सांसदहरूको पद धमाधम खोसिन थालेको हो । यसअघि नेकपामा देखिएको विवाद एमाले र माओवादी केन्द्र ब्युँतिएपछि पनि यिनै दलमा सरेको छ । पार्टीको आन्तरिक कलहकै कारण कर्णाली प्रदेशसभा सदस्यको संख्या समेत घट्ने भएको छ । ४० सदस्यीय प्रदेशसभामा पाँच जना सदस्य पदबाट मुक्त हुने भएका हुन् ।

दलको निर्देशन विपरीत फ्लोर क्रस गरेर मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाहीलाई विश्वासको मत दिने एमालेका चार जना प्रदेशसभा सदस्यलाई पार्टीको साधारण सदस्य नै नरहने गरी सांसद पद खोसिएको हो । शुक्रवार बसेको एमाले महाधिवेशन आयोजक कमिटी बैठकले चार जना प्रदेशसभा सदस्यलाई पार्टीको सदस्य समेत नरहने गरी कारबाही गरिएको जनाएको छ । दलको ह्वीप उल्लघंन गर्ने प्रदेशसभा सदस्य प्रकाश ज्वाला, कुर्मराज शाही, अमरबहादुर थापा र नन्दसिंह बुढाको सांसद पद खोसिने भएको हो । उनीहरूले माओवादी केन्द्रको सरकारलाई विश्वासको मत दिएका थिए । एमालेले एकल सरकार बनाउने कसरत गरेर माओवादी नेतृत्वको सरकारबाट समर्थन फिर्ता लिएको अवस्थामा एमाले सांसदले दलको निर्देशन विपरीत मुख्यमन्त्री शाहीलाई मतदान गरेका हुन् ।

वैशाख ३ गते मुख्यमन्त्री शाहीले संसद्मा विश्वासको मत माग्दा फ्लोर क्रस गरेर मत दिएपछि एमाले प्रदेश कमिटीले ती सांसदहरूलाई कारबाही गर्ने निर्णय गरेको थियो । सोही निर्णयलाई पार्टी केन्द्रीय कमिटीले अनुमोदन गरेको हो । उनीहरूलाई पार्टीबाट निष्काशित गरिएको पत्र १३ गते संसद् सचिवालयमा पठाइने एमालेले जनाएको छ । संसद् सचिवालयले उनीहरूले दल त्याग गरेको पार्टीको पत्रका आधारमा सांसद नरहेको सूचना टाँस गरेपछि पदमुक्त हुने व्यवस्था छ ।

यस्तै, माओवादी केन्द्रबाट निर्वाचित प्रदेशसभा सदस्य धर्मराज रेग्मी यसअघि नै पदमुक्त भइसकेका छन् । उनी एमालेमा गएको भन्दै माओवादी केन्द्रले कारबाही गरी पदमुक्त गरेको हो । योसँगै प्रदेशसभाका पाँच जना सदस्य पदमुक्त भएका हुन् । वैशाख १३ गते पछि कर्णालीमा एमालेका सभामुखसहित १६ जना प्रदेशसभा सदस्य रहनेछन् । यसअघि एमालेका सभामुखसहित २० जना प्रदेशसभा सदस्य थिए । कर्णाली प्रदेशसभामा एमालेका १६, माओवादी केन्द्रका १२, कांग्रेसका ६ र राप्रपाका एक जना प्रदेशसभा सदस्य कायम हुने भएका हुन् ।

एमालेका चार जना सांसदलाई यसअघि एमाले संसदीय दल कर्णाली प्रदेशले सांसद पद र पार्टीको साधारण सदस्यबाट हटाउने गरी प्रदेश र केन्द्र कमिटीमा सिफारिस गरेको थियो । त्यस लगत्तै तीमध्ये तीन जनालाई मुख्यमन्त्री शाहीले मन्त्री बनाएका थिए । फ्लोर क्रस गरेर शाही सरकार जोगाइदिनेहरू मन्त्री बनेका हुन् । एमालेबाट निर्वाचित प्रदेशसभा सदस्य नन्दसिंह बुढा उद्योग, पर्यटन, वन तथा वातावरणमन्त्री, अमरबहादुर थापा भौतिक पूर्वाधार विकासमन्त्री र कुर्मराज शाही भूमि व्यवस्था, कृषि तथा सहकारीमन्त्री भएका छन् ।

एमाले प्रदेश कमिटीले तीनै जनालाई पार्टीको कुनै पनि जिम्मेवारीमा नरहने गरी हटाएको थियो भने प्रकाश ज्वाला महाधिवेशन कमिटी सदस्य रहेकाले उनलाई कारबाहीका लागि केन्द्रमा सिफारिस गरिएको थियो । फ्लोर क्रस गर्ने चार जना प्रदेशसभा सदस्यलाई केन्द्रीय कमिटीले समेत स्पष्टीकरण मागेको थियो । मुख्यमन्त्री शाहीलाई विश्वासको मतको लागि २० जना सांसद आवश्यक थियो । एमालेका चार सांसदले फ्लोर क्रस गरेपछि उनले प्रदेशसभाबाट विश्वासको मत पाएका थिए । मुख्यमन्त्री शाहीको पार्टी माओवादी केन्द्रका १२, नेपाली कांग्रेसका ६ र एमालेका चारसहित २२ जना सांसदको मत पाएपछि उनको पद जोगिएको थियो ।

वलीलाई थप स्पष्टीकरण सोधिने

मुख्यमन्त्री शाहीलाई एमालेकी प्रदेशसभा सदस्य देवी वलीले पनि विश्वासको मत दिएकी थिइन् । तर उनले केही बेरमै मत सच्चाएर विश्वासको विपक्षमा मतदान गरेकी हुन् । आफू झुक्किएर विश्वासको पक्षको लाइनमा लागेको र थाहा पाउने बित्तिकै पार्टीको ह्वीप अनुसार विपक्षमा मतदान गरेको स्पष्टीकरण दिएकी थिइन् । तर उक्त स्पष्टीकरण चित्त बुझ्दो नभएको भन्दै एमालेले फेरि स्पष्टीकरण सोध्ने भएको हो । वली एमाले नेपाल समूहकी प्रदेशसभा सदस्य हुन् ।

उनलाई विश्वासको मतमा बहुुमत पुगिसकेपछि पद जोगाउन मत सच्याएको आरोप छ । एमाले संसदीय दल कर्णाली प्रदेशका प्रमुुख सचेतक गुलाबजंग शाहले वलीले नेपाल समूहका नेताको योजनामै फ्लोर क्रस गरेको र पछि पद जोगाउन बहाना बनाएको बताए । ‘उहाँले दिएको स्पष्टीकरणका बारेमा बैठकमा छलफल हुँदा चित्त बुझ्दो भएन । पुनः थप स्पष्टीकरण सोधिएको छ,’ शाहले भने । सांसद वलीले भूलवश फ्लोर क्रस गरेपछि सच्याएको र आगामी दिनमा पार्टीको निर्णय विपरीत नजाने जवाफ पेस गरेकी थिइन् । वलीसहित स्पष्टीकरण सोधिएका प्रदेशका पाँच सांसदले बिहीवार जवाफ पेस गरेका थिए ।

प्रदेशसभाको बैठक सोमवार

शुक्रवार बस्ने भनिएको प्रदेशसभाको बैठक १३ गतेसम्मका लागि स्थगित भएको छ । शुक्रवार दिउँसो २ बजेका लागि बोलाइएको बैठक स्थगित भएको हो । प्राविधिक कारणले बैठक स्थगित भएको प्रदेशसभा सचिवालयले जनाएको छ । प्रदेशसभा सचिवालयका सचिव जीवराज बुुढाथोकीले १३ गते सोमवार दिउँसो २ बजेसम्मका लागि बैठक स्थगित भएको जानकारी दिए ।

प्रकाशित मितिः   ११ बैशाख २०७८, शनिबार १०:५५