सत्ता समीकरणको सकस

प्रदेश प्रमुुखको भूमिकाप्रति माओवादी केन्द्रको आपत्ति, एमाले संसदीय दलको बैठक आज

प्रदेश प्रमुुखको भूमिकाप्रति माओवादी केन्द्रको आपत्ति, एमाले संसदीय दलको बैठक आज


कर्णाली प्रदेशमा नेकपा एमालेले माओवादी केन्दलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिएको दुई साताभन्दा बढी भइसकेको छ । यही चैत ५ गतेदेखि लागु हुनेगरी एमालेले मुख्यमन्त्री महेन्द्रबहादुर शाही नेतृत्वको सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिएको हो । एमालेले समर्थन फिर्ता लिएसँगै मुख्यमन्त्री शाही अल्पमतमा परिसकेका छन् । तर, मुख्यमन्त्री शाहीले आफू बहुमतमै रहेको दाबी गर्दै आएका छन् । एमालेको माधव नेपाल पक्षले साथ दिइरहेकाले आफ्नो सरकार बहुमतमै रहेको उनको जिकिर छ ।

माओवादी केन्द्रको शनिवार बसेको संसदीय दलको बैठकले अहिले नै विश्वासको मत लिन आवश्यक नरहेको निश्कर्ष समेत निकालेको छ । बैठकले परिवर्तित राजनीतिक अवस्थाका बारेमा प्रदेशसभामा प्रतिनिधित्व गर्ने दलहरूसँग भने छलफल थालिने बताएको छ ।

माओवादी केन्द्र कर्णाली प्रदेशसभा संसदीय दलका प्रमुुख सचेतक सीताकुमारी नेपालीले सरकारले अहिले नै राजीनामा दिने वा विश्वासको मत लिनुपर्ने अवस्था नरहेको बताइन् । एमाले माधव पक्षको साथ रहिरहेकाले सरकार बहुमतमै रहेको उनले बताइन् । प्रदेशसभामा एमालेका सभामुुखसहित २० जना सांसद् छन् । त्यसमध्ये १० जनाले मात्रै समर्थन फिर्ता लिने निर्णय गरेकाले यसले तत्काल सत्ता समीकरणमा खासै फरक नपर्ने माओवादी केन्द्रको दाबी छ ।

प्रदेशसभामा माओवादी केन्द्रका १३, कांग्रेसका ६ र राप्रपाका एक जना सांसद छन् । अहिलेको अवस्थामा एमालेलाई सरकार बनाउन एक जना सांसद आवश्यक पर्छ । माओवादी केन्द्रबाट निर्वाचित सांसद धर्मराज रेग्मी पनि एमालेमा प्रवेश गरेकाले माओवादी केन्द्रका सांसद अब १२ जना रहनेछन् ।

एमालेले आफ्नो एकल सरकार बनाउने कसरत थालेको छ भने माओवादी केन्द्र नेपाल पक्षको साथ लिएर सरकार टिकाइ राख्ने दाउमा देखिन्छ । तर, माधव पक्षका केही सांसदहरूले पनि सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता हुने र अब एमालेको एकल सरकार गठन हुने सार्वजनिक अभिव्यक्ति दिइसकेका छन् ।

सरकारको बहुमत नगुमेको भन्दै विश्वासको मत माग्नु नपर्ने निश्कर्ष निकालेको माओवादी केन्द्रले आज (आइतवार) बस्ने एमाले संसदीय दलको बैठकको निर्णय कुरेको छ । एमाले दलको बैठकपछि मात्र आफूहरूले थप रणनीति तय गर्ने माओवादी केन्द्रकी प्रमुख सचेतक नेपाली बताउँछिन् । ‘सरकार बहुमतमै छ भन्ने हाम्रो ठहर हो । अहिले विश्वासको मत लिन आवश्यक देखिएको छैन । एमाले दलको बैठकले गर्ने निर्णयले हामी कसरी अघि बढ्ने भन्ने निक्र्यौल हुन्छ ।’

यस्तै, माओवादी केन्द्रका सांसदहरूले प्रदेश प्रमुख गोविन्दप्रसाद कलौनीको भूमिकाप्रति असन्तुष्टि जनाएका छन् । प्रदेश प्रमुखले संविधानभन्दा बाहिर गएर भूमिका खेलेको उनीहरूको आरोप छ । प्रदेश प्रमुखले पटक–पटक विश्वासको मत लिन ताकेता गरेको भन्दै यो विषय उनको कार्य क्षेत्रमा नपर्ने माओवादी केन्द्रका नेताहरूको भनाइ छ । ‘हामीले पनि संविधान कानुन पढेका छौं । प्रदेश प्रमुख जस्तो व्यक्तिले आफ्नो अधिकारभन्दा बाहिर गएर यसो गर्न मिल्दैन । यो प्रदेश प्रमुखको अमर्यादित हस्तक्षेप हो । हाम्रो पार्टीको गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको छ,’ प्रमुख सचेतक नेपालीले भनिन् ।

त्यस्तै, माओवादी केन्द्रको संसदीय दलको बैठकले सांसदहरूले १० प्रतिशत लेबी तिर्नुपर्ने निर्णय गरेको छ । प्रमुुख सचेतक नेपालीले सांसदहरूले पाउने तलबबाट आठ प्रतिशत पार्टीलाई र दुई प्रतिशत संसदीय दललाई बुझाउनुपर्ने निर्णय भएको बताइन् । यस्तै, बैठकले प्रदेशसभा कार्यव्यवस्था परामर्श समितिमा रातो कामी र सीताकुमारी नेपालीलाई पठाउने निर्णय गरेको छ । बैठकले दलको विधान संशोधन गरेर पारित समेत गरेको छ । सांसद रेग्मी पार्टी त्याग गरेर एमालेमा प्रवेश गरेकाले पार्टीले कारबाही गरेको पत्र प्रदेशसभा सचिवालयमा पठाइएको माओवादी केन्द्रले जनाएको छ ।

यसैबीच, एमाले कर्णाली प्रदेश संसदीय दलको बैठक आज (आइतवार) बस्दैछ । दिउँसो १ बजेका लागि बोलाइएको बैठकमा नेपाल पक्षका सांसदहरू पनि सहभागी हुने बताइएको छ । एमालेले एक ढिक्का भएर सरकार बनाउने गृहकार्यमा जुटेको नेताहरूले बताएका छन् । संसदीय दलको बैठकअघि नै मुख्यमन्त्री शाही नेतृत्वको सरकारमा सहभागी एमालेका मन्त्रीहरूको राजीनामा आउने एमाले केपी शर्मा ओली पक्षीय नेताहरूको दाबी छ । अहिले एमालेका तीन जना मन्त्रीहरू सरकारमा सहभागी छन् । आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्री प्रकाश ज्वाला, सामाजिक विकास मन्त्री दल रावल र उद्योग, पर्यटन, वन तथा वातावरण मन्त्री नन्दसिंह बुढा एमालेका मन्त्री हुन् ।

माधव नेपाल पक्षका सांसद सुशील थापाले मन्त्रीहरूले राजीनामा दिने तयारी भइरहेको बताए । ‘आजको बैठकमा सहभागी हुने र सकेसम्म बैठकअघि नै उहाँहरूले राजीनामा दिनुहुन्छ’, उनले भने । उनले माधव पक्षले कायमै राखेको समर्थन पनि फिर्ता हुने बताए । उनी भन्छन्, ‘अब कर्णालीमा एमालेको एकल सरकार बन्छ ।’ एमालेका प्रमुख सचेतक गुलाबजंग शाहले पनि मन्त्रीहरूको राजीनामा आउने बताए । दलले सरकारलाई दिएको समर्थन फिर्ता लिइसक्दा पनि मन्त्री पदमा रहिरहन नैतिकताले नदिने भन्दै उनले मन्त्रीहरू फिर्ता हुने बताए ।

प्रकाशित मितिः   २२ चैत्र २०७७, आईतवार ०८:२६