कोरोना बिर्सेर सडकमा

जोखिमको बेवास्ता, विद्यालय बन्द, दलका आमसभामा हजारौंको भेला

जोखिमको बेवास्ता, विद्यालय बन्द, दलका आमसभामा हजारौंको भेला

कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को संक्रमण त्रासले कतिपय विद्यालय अझै सञ्चालनमा आएका छैनन् । स्थानीय प्रशासन र पालिकाहरूले जोखिमको आँकलन गरी भिडभाड हुने व्यवसायसमेत सञ्चालनमा रोक लगाउँदै आएका छन् । कोरोनाको जोखिम अहिले पनि उस्तै छ । दैनिक थपिने संक्रमितको तथ्याङ्कले त्यसलाई पुष्टि गर्छ ।

कोरोनाका कारण देशभर दैनिक ठूलो संख्यामा संक्रमितहरूको ज्यान गइरहेको छ । तर, पछिल्लो समय राजनीतिक घटनाक्रमले भने कोरोना बिर्साइदिएको छ । सत्तारुढ दल नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा)भित्रको विभाजनले हजारौं मानिसहरू सडकमा उत्रिएका छन् । विश्वलाई आक्रान्त पारेको कोभिड–१९ को बेवास्ता गर्दै सत्ता पक्ष र प्रतिपक्ष सबै यतिबेला सडकमा भेला र आमसभा गरिरहेका हुन् ।

प्रतिनिधिसभा विघटनपछि सत्ता पक्ष र प्रतिपक्ष दलहरू सडकमा पुगेका छन् । कोही सरकारको पक्षमा प्रदर्शन गरिरहेका छन् भने प्रमुख प्रतिपक्ष नेपाली कांग्रेससहितका दलले केपी शर्मा ओली सरकारकाविरुद्ध प्रदर्शन जारी राखेका छन् । हजारौंको भिड हुने आन्दोलनमा भौतिक दूरीलगायतका स्वास्थ्य सावधानी अपनाउने छैन । समुदायस्तरमा संक्रमण व्यापक भएकाबेला दलहरूको गैरजिम्मेवारीले कोभिडले भयावह स्थिति लिन सक्ने चिकित्सकहरू बताउँछन् ।

लामो समय बन्द रहेका विद्यालय गएको मंसिर पहिलो सातादेखि खुलेका थिए । तर, विद्यालयमा नै संक्रमण देखिन थालेपछि केही विद्यालय अझै बन्द अवस्थामा छन् । धेरै विद्यालयको पठनपाठन अहिले पनि प्रभावित नै छ ।

मंसिर अन्तिम सातातिर सुर्खेतका तीन वटा विद्यालय बन्द भए । ती विद्यालय एकसातापछि मात्रै खुले । शिक्षक र कर्मचारीलाई संक्रमण देखिएपछि विद्यालय बन्द गरिएका थिए । हुम्लामा दुई वटा विद्यालयमा शिक्षक र विद्यार्थीमा कोरोना संक्रमण देखियो । संक्रमणको जोखिम उच्च रहेको भन्दै जिल्लाभर नै विद्यालय बन्द गरिए । त्यहाँका कतिपय विद्यालय अहिले पनि खुलेका छैनन् ।

सैलुन, ब्यूूटीपार्लर र फिल्म हल लगायतका भिडभाड हुने र जोखिम बढी भएका स्थानहरू अहिले पनि पूर्ण रूपमा खुल्न सकेका छैनन् । न्यून परीक्षण हुँदा पनि नेपालमा दैनिक पाँच सयदेखि एक हजारसम्म कोरोना संक्रमित थपिने गरेका छन् । कर्णाली प्रदेशमा पछिल्ला दिनहरूमा दिनहुँजसो २५/३० जनाको हाराहारीमा संक्रमित थपिन्छन् । संक्रमणको जोखिम बढ्दो भए पनि परीक्षणलाई भने बढाइएको छैन । तर पछिल्लो राजनीतिक घटनाक्रमले कोभिड भुलेर भीड लाग्ने गरेको छ । जोखिमकै अवस्थामा सार्वजनिक स्थानमा यस्ता दृश्य देखिनु राम्रो नभएको जनस्वास्थ्य विज्ञहरू बताउँछन् ।

केही दिनयता कोरोना बिर्साउने गरी सडकमा भीड लाग्ने गरेको छ । सुरक्षा सावधानीविना भिडभाड र आमसभा तथा भेलाहरूको आयोजना हुन थालेको हो । सरकारले यसको नियन्त्रण गर्न नसक्दा झन् जोखिम बढ्ने आँकलन चिकित्सकहरूको छ । प्रदेश अस्पतालमा कार्यरत डा. नवराज केसीले यतिबेला आन्दोलन र भेलाहरू गर्ने उपयुक्त समय नभएको बताए । सडकमा देखिएका अस्वाभाविक दृश्यले आगामी दिनमा जनस्वास्थ्यमा ठूलो समस्या निम्ताउन सक्ने उनले बताए । ‘अहिले नयाँ प्रकृतिको भाइरस भेटिएकाले पनि थप सचेत हुन आवश्यक छ,’ उनले भने, ‘कोरोनाको नयाँ भाइरस आयो भन्ने छ । पहिलेको तुलनामा ६ देखि १२ गुणासम्म भाइरस फैलिन सक्ने भनिएको छ ।’ यस्तो अवस्थामा भेला र आमसभा गरिनु मूर्खता हुने बताए ।

सडकमा भइरहेका भेला, आमसभाले विद्यालयहरूलाई पनि त्रसित बनाएको छ । पश्चिम सुर्खेतको सूर्यप्रकाश माध्यमिक विद्यालयका प्रधानाध्यापक गणेश ढकालले बाहिर यसरी भीडभाड हुने भए विद्यालय बन्द गर्नुको औचित्य नहुने बताए । केही दिन पहिले उक्त विद्यालयका ११ जना शिक्षकलाई कोरोना संक्रमण देखिएको थियो । शिक्षकलाई संक्रमण देखिएपछि झण्डै २० दिन विद्यालय बन्द गर्नुपरेको उनले बताए । गएको आइतवारदेखि विद्यालयमा पुुनः पठनपाठन सुरू गरिएको छ । सडकमा हुने आमसभा, भेला र जमघटले आफूहरूलाई झनै त्रास भएको बताए । ‘सडकमा हजारौं मानिसहरू भेला भएको देख्छु । गाडीमा त्यस्तै कोचाकोच हुन्छ । सरकारी कार्यालय र सार्वजनिक स्थानमा त्यही अवस्था छ । यता बालबालिकाले पढ्न पाइरहेका छैनन्,’ उनले भने । उनले सरकारले जोखिमपूर्ण भेला र आमसभा नियन्त्रण गर्नुपर्ने बताए ।

अमरज्योति माध्यमिक विद्यालयका प्रधानाध्यापक खगेन्द्र थापाले सडकमा भइरहेका राजनीतिक दलका जुलुस र आमसभाले जोखिम बढाएको बताए । ‘विद्यालयबाट कोरोना संक्रमण फैलिने जोखिम उच्च छ भनिन्छ । हामीले सोही अनुसार सुुरक्षा सावधानी अपनाएर पढाइ सञ्चालन गरिरहेका छौं,’ उनले भने, ‘तर सडकमा भइरहेका गतिविधिले हामीलाई झस्काइरहेको छ ।’ प्रधानाध्यापक थापाले राजनीतिक दलले कोरोना महामारीको बेलामा जनताको जीवनसँग खेलवाड गरिरहेको बताए । विद्यालयहरूले कोरोना संक्रमणको डरले भिडभाड कम गराउन आलोपालो गरेर कक्षा सञ्चालन गर्दै आएका छन् ।

प्रकाशित मितिः   १६ पुष २०७७, बिहीबार ०८:००