स्कुल नगइ सिकाइको विकल्पै छैन

कर्णालीका ९० हजारभन्दा बढी बालबालिका बैकल्पिक माध्यमको पहुँचबाट वञ्चित

सरकारले वैकल्पिक शिक्षण सिकाइलाई प्रोत्साहन गरिरहेका बेला कर्णाली प्रदेशमा भने २७ प्रतिशत बालबालिका कुनै पनि सञ्चार साधनको पहुँचमा नभएको पाइएको छ । कोरोना महामारीका कारण भौतिक उपस्थितिमा पठनपाठन गरिँदा संक्रमणको जोखिम हुने भन्दै झण्डै नौ महिना विद्यालयहरू बन्द गरिएका थिए । उक्त अवधिमा कर्णालीका ठूलो संख्यामा बालबालिकाहरू रेडियो, टेलिभिजन, पत्रपत्रिका र इन्टरनेटको पहुँच बाहिर रहेको खुलेको हो ।

प्रदेशमा प्रारम्भिक बाल विकास उमेर समूहका र कक्षा एकदेखि पाँचसम्मका गरी तीन लाख ३६ हजार ६ सय ९० बालबालिका छन् । तीमध्ये बाल विकास उमेर समूहका बालबालिकाको संख्या ५८ हजार एक सय ५८ छ भने दुई लाख ७८ हजार पाँच सय ३२ जना बालबालिका कक्षा एकदेखि पाँचसम्मका छन् । जसमध्ये ९० हजार एक सय ८८ बालबालिका कुनै पनि सञ्चार माध्यमको पहुँचमा छैनन् ।

सामाजिक विकास मन्त्रालयको नेतृत्वमा शिक्षासँग सम्बन्धित सरकारी तथा गैरसरकारी संस्थाका प्रतिनिधि सम्मिलित शिक्षा समूह कर्णाली प्रदेशले गरेको सर्वेक्षणबाट यस्तो तथ्य खुलेको हो । शिक्षा समूहका सह–संयोजक एवम् सेभ द चिल्ड्रेनका शिक्षा व्यवस्थापक आत्मराम भट्टराईका अनुसार जाजरकोटमा धेरै बालबालिका सञ्चारको पहुँच बाहिर छन् । जाजरकोटमा रेडियो, टेलिभिजन र इन्टरनेटको पहुँचमा नभएका बालबालिकाको संख्या ३१ हजार सात सय ३५ रहेको छ ।

यस्तै, कालीकोटमा १७ हजार चार सय ८९, सल्यानमा चार हजार सात सय ७७, जुम्लामा एक हजार एक सय ६३ र डोल्पामा नौ हजार पाँच सय ८१ बालबालिका सञ्चार माध्यमको प्रयोगबाट वञ्चित छन् । दैलेखमा चार हजार छ सय ८४, रुकुम–पश्चिममा सात हजार आठ सय ८७, मुगुमा १० हजार नौ सय ७५, सुर्खेतमा एक हजार चार सय ४७ र हुम्लामा चार सय ५० जना बालबालिकाले सञ्चारमाध्यमको प्रयोग गर्न नपाएका हुन् । कुनै पनि सञ्चार साधन नभएकाले यी बालबालिकाको सिकाइ प्रभावित भएको शिक्षा समूहले जनाएको छ ।

सञ्चार साधनको पहुँचमा नभएका बालबालिका कोरोनाका कारण लामो समय विद्यालय बन्द रहँदा बढी प्रभावित भएका छन् । यो अवधिमा सञ्चारको पहुँचमा भएका विद्यार्थीलाई रेडियो, टेलिभिजन र अनलाइनजस्ता वैकल्पिक माध्यमबाट सिकाइमा सहजीकरण गरिएको थियो । तर, पहुँचमा नभएका विद्यार्थी भने उक्त सुविधा लिनबाट वञ्चित भएका थिए ।

सामाजिक विकास मन्त्रालय अन्तर्गत प्रशासन तथा योजना अनुगमन महाशाखाका प्रमुख विष्णुप्रसाद अधिकारीले केही विद्यार्थीहरूलाई घरमै आधारित शिक्षण सिकाइका सामग्री उपलब्ध गराइएको बताए । स्थानीय तह, शिक्षासँग सम्बन्धित संघ–संस्थाले सिकाइका साधन वितरण गरेको उनले जनाए । प्रदेश सरकारले १० करोड रूपैयाँ कोरोना शिक्षा विशेष कार्यक्रमका लागि खर्चिएको उनले बताए ।

मंसिरदेखि स्वास्थ्य सुरक्षाका मापदण्ड अपनाएर विद्यालय खोल्न थालिएको छ । विद्यार्थीलाई भौतिक रूपमै विद्यालयमा उपस्थित गराएर पठनपाठन गर्न थालिएको हो । यद्यपि सबै विद्यालयमा भने पठनपाठन अझै पनि सुरू हुन सकिरहेको छैन । कोरोनाका कारण देशभरका शैक्षिक संस्था बन्द हुँदा वैकल्पिक सिकाइका लागि अनलाइन तथा भर्चूअल कक्षामा चासो बढेको थियो । विद्यालयहरूमा पठनपाठन ठप्प भएपछि अनलाइनलगायतका वैकल्पिक सिकाइमा कर्णालीका धेरै विद्यार्थी सहभागी हुन पाएका थिएनन् । इन्टरनेट, रेडियो, टेलिभिजनको पहुँचमा नभएका विद्यार्थीहरूलाई घरमै अभिभावकको सहयोगमा पढ्ने सामग्री उपलब्ध गराउने गरिए पनि ती साधनसमेत सबैको पहुँचमा पुगेका थिएनन् । सञ्चार माध्यमको पहुँचमा नभएका ५७ हजार चार जना बालबालिकालाई घरमै आधारित सिकाइ सामग्री वितरण गरिएको सरकारी अधिकारीहरूको दाबी छ ।

१८ प्रतिशत विद्यालयमा मात्रै इन्टरनेट

सरकारले सूचना प्रविधिमा आधारित शिक्षा दिने भनिरहँदा पनि कर्णालीका अधिकांश विद्यालयमै इन्टरनेट र सञ्चारको पहुँच पुगेको छैन । शिक्षा समूहले यसअघि गरेको सर्वेक्षणमा प्रदेशका १८ प्रतिशत सामुदायिक विद्यालय मात्र इन्टरनेटको पहुँचमा रहेको पाइएको थियो । यहाँका कुल सामुदायिक विद्यालयमध्ये १८ दशमलव ४० प्रतिशत विद्यालयमा इन्टरनेटको सुुविधा पुगेको छ । सर्वेक्षणमा समूहले प्रदेशका दुई हजार नौ सय ४२ विद्यालयको अध्ययन गरेको थियो ।

शिक्षा समूहका अनुसार यतिबेला भने प्रदेशका अधिकांश विद्यालय पुनः सञ्चालनमा आएका छन् । डोल्पामा दुई वटा स्थानीय तहका सबै विद्यालय खुलेका छन् । एउटा स्थानीय तहमा भोलि ‐आइतवार) देखि विद्यालय सञ्चालन गर्ने तयारी गरिएको छ । जिल्लाका तीन वटा स्थानीय तहमा हिउँदे बिदा भइसकेको छ ।

यस्तै रुकुम–पश्चिममा तीन वटा विद्यालयबाहेक सबै विद्यालय खुलेका छन् । सल्यानमा एक स्थानीय तहमा मात्रै विद्यालय खुलेका छैनन् । शिक्षा समूहका सह–संयोजक भट्टराईका अनुसार दैलेखमा सबै विद्यालय सञ्चालनमा आएका छन् । जाजरकोटमा एक स्थानीय तहबाहेक सबै विद्यालय खुलेको उनले बताए । कालिकोटमा पनि अधिकांश विद्यालयले पठनपाठन सुरू गरेका छन् । जुम्लामा एक स्थानीय तहबाहेक सबै विद्यालय खुलिसकेका छन् । सुर्खेतमा पनि सबै विद्यालय सञ्चालनमा आइसकेको जनाइएको छ । मुगुमा भने विद्यालय खुलेका छैनन् । यहाँ विद्यालय सञ्चालनको तयारी भइरहेको बताइएको छ । त्यस्तै, हुम्लामा विद्यार्थीहरूमा कोरोना संक्रमण देखिएपछि सबै विद्यालय बन्द छन् ।

सरकारले विद्यालय पुनः संचालन सम्बन्धी कार्यढाँचा तयार गरेर विद्यालय सञ्चालन र बन्द गर्ने जिम्मेवारी स्थानीय तहलाई दिएपछि अधिकांश विद्यालय खुलेका हुन् । अहिले भिडभाड नहुनेगरि जोर बिजोर, आलोपालो र सिफ्ट अनुसार कक्षा सञ्चालन भइरहेका छन् ।

प्रकाशित मितिः   १३ मंसिर २०७७, शनिबार ०६:०१